Na sklade. Ihneď k odberu.
CELÁ PONUKA
Nedostatok čipov nedávno viedol k tomu, že sa dosky Raspberry Pi takmer všade vypredali, preto sa mnohí ľudia začali pýtať, či môžu vo svojich projektoch nahradiť Raspberry Pi iným jednodoskovým počítačom.
Prichádzame s ešte výkonnejším riešením
RADXA ROCK Pi 4 Model C Plus
a
RADXA ROCK Pi 4 SE by OKdo
Oba počítače sú jednodoskové, čo znamená, že majú CPU, GPU, pamäť a ďalšie čipy na jednej doske plošných spojov.
Vďaka tomu majú výrazne menšie rozmery ako bežný počítač, ale dokážu robiť veľa podobných vecí.
Porovnáme dosku Raspberry Pi 4B a Rock Pi 4C+ resp. Rock Pi 4 SE, pretože sú relatívne podobné - vzhľad, veľkosť, umiestnenie konektorov, cieľová skupina používateľov.
Oba jednodoskové počítače majú 40-kolíkový výstup s prakticky rovnakým zapojením vývodov. To uľahčuje prenos projektu z jednej dosky na druhú, pretože okrem samotnej dosky nie je potrebné nič prepájať.
Oba majú dvojjadrový procesor Cortex-A72 s pracovnou frekvenciou 1,5 GHz, ale Rock Pi má aj ďalší štvorjadrový procesor Cortex-A54.
Oba majú 4 GB pamäte RAM.
Ak ste niekedy pracovali s Raspberry Pi, potom viete, že operačný systém je nahraný na karte microSD, ktorá sa zasúva do slotu na spodnej strane dosky. Ten sa potom používa na načítanie systému a slúži ako úložisko údajov.
Rovnako ako Raspberry Pi má aj Rock Pi rovnaké periférie. Oba majú konektor Ethernet, dva normálne a dva rozšírené konektory USB 3.0. Zvukové konektory sú navonok rovnaké, ale na Rock Pi môžu fungovať aj ako vstup, t. j. mikrofón, na rozdiel od Raspberry Pi, kde môžete pripojiť len reproduktory. Na pripojenie monitorov sa používajú dva porty micro HDMI (Rock 4C+) alebo 1 port HDMI normálnej veľkosti (Rock 4 SE). Obe majú aj konektory pre kameru a ďalšie periférie priamo v strede dosky. Výhodou počítača Rock Pi je integrovaný konektor M.2 pre pamäť SSD (Rock 4 SE).
Zariadenia Rock Pi aj Raspberry Pi sa napájajú z portu USB-C (majú kompatibilné napájacie adaptéry).
Rock Pi je v porovnaní s Raspberry Pi o niečo drahší, na druhej strane má aj vyšší výkon a v poslednom čase je aj oveľa ľahšie dostupný.
Dosky sú si veľmi podobné vzhľadom a umiestnením konektorov. Stačí odpojiť káble od počítača Raspberry Pi, odskrutkovať niekoľko skrutiek, vymeniť dosky a naskrutkovať ich späť.
Počítač Rock Pi 4C+ resp. 4 SE je výkonnejší a má možnosť pridať pamäť SSD (4 SE).
Model 4C Plus má 2 grafické výstupy micro HDMI a model 4 SE má možnosť pridania disku SSD do M.2 slotu a 1x grafický výstup HDMI. To je jeho veľká výhoda.
Najvýznamnejší rozdiel je v softvéri - operačnom systéme. Každá z dosiek má iný oficiálny operačný systém, Raspberry Pi má Raspberry Pi OS (predtým Raspbian) a pri Rock Pi si môžete vybrať z troch oficiálnych OS:
Verzia tabletu so systémom Android 10
Server Ubuntu 20.04
Pracovná plocha Debianu 9
To je slušná ponuka operačných systémov, ktorá sa časom určite rozšíri - verzia 4C+ je na trhu relatívne krátko v porovnaní so starším zariadením Rock Pi 4B+.
Oba systémy majú samozrejme mnoho ďalších komunitných operačných systémov.
Ak bude váš projekt softvérový - napríklad multimediálne centrum, samostatne hostované aplikácie, server, streamovanie videí a filmov a podobne, prechod môže byť veľmi hladký.
Ide o projekty, v ktorých sa bežne nepoužívajú I/O piny s pripojenými komponentmi. Väčšina týchto aplikácií beží priamo cez operačný systém Rock Pi alebo má verzie pre jeden z nich. Samozrejme, nemôžeme to zovšeobecniť na všetky aplikácie, ale Rock Pi má dobrú podporu komunity a je slušná šanca, že aj v prípade problému nájdete riešenie - odkaz na komunitné fórum nájdete tu.
S komponentmi, ako je displej OLED, rôzne snímače - teploty, vlhkosti, CO2 a podobné zariadenia, to môže byť zložitejšie. Väčšina knižníc, ktoré ste použili na Raspberry Pi, nebude fungovať na samotnom Rock Pi - čo je logické, pretože Rock Pi 4C+ má iný (výkonnejší) procesor a knižnice, ktoré používate alebo ste napísali, majú prístup k inému hardvéru. Máte však dve možnosti, ako tento problém vyriešiť: buď si stiahnete knižnicu špeciálne pre Rock Pi (napríklad tu je veľká knižnica s množstvom príkladov, ako pracovať s GPIO, SPI, I2C, ADC atď. alebo môžete nájsť program, ktorý prekladá kód z knižníc ako knižnice RPi.GPIO - niečo ako Adafruit-Blinka 8.2.0.
created with
Web Design Software .